Zakładając działalność gospodarczą, właściwie każdy przedsiębiorca staje przed podobnym problemem związanym z wyborem odpowiedniej formy opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej firmy mają do wyboru kilka opcji – mogą rozliczać się według zasad ogólnych, podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.
Każda z wyżej wymienionych form ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Wybór najbardziej właściwego sposobu opodatkowania dochodów firmy powinien zależeć od kilku czynników, między innymi od rodzaju prowadzonej działalności oraz kalkulacji finansowych. Trzeba też dodać, że im mniejsza firma, tym dotkliwiej przedsiębiorca może odczuć ciążące na nim zobowiązania podatkowe.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, co się bardziej opłaca: ryczałt czy VAT. Są to zupełnie różne podatki – VAT jest podatkiem pośrednim, natomiast ryczałt ewidencjonowany to podatek dochodowy bezpośredni. Ryczałt może występować zawsze, natomiast w przypadku VAT-u część podatników może zdecydować się na skorzystanie ze zwolnienia.
Większość usług opodatkowanych jest 8,5-procentową stawką podatku zryczałtowanego, ale od tej zasady istnieją również wyjątki. Ryczałt w przypadku usług budowlanych jest bowiem objęty 5,5-procentową stawką uzyskanego przychodu. W wielu przypadkach trudno jest powiedzieć, co się bardziej opłaca, jednak przy usługach świadczonych na rzecz osób prywatnych raczej odradza się opodatkowanie VAT-em.
Decydując się na VAT, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że właściwie tym podatkiem będzie obciążona każda sprzedaż. Usługi budowlane świadczone w ramach społecznych programów mieszkaniowych są objęte stawką 8-procentowego podatku VAT, ale pozostałe już stawką 23 procent.
Coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się natomiast na wybór ryczałtu, który także ma swoje wady oraz zalety. Zaletą tej formy opodatkowania dochodów firmy jest przede wszystkim stosunkowo prosta formuła rozliczeń z urzędem skarbowym – przedsiębiorca nie musi ustalać kosztów uzyskania przychodów, gdyż płaci jedynie podatek od przychodu według określonej zryczałtowanej stawki.
Dodatkowo stawka procentowa podatku zryczałtowanego jest znacznie niższa w porównaniu chociażby z opodatkowaniem na zasadach ogólnych, co także warto mieć na uwadze. W takich przypadkach jednak nie można rozliczać się z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Decydując się na opodatkowanie dochodów firmy w formie ryczałtu, należy prowadzić ewidencję przychodów i wyposażenia, wykaz środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, a także karty przychodów pracowników. Należy też posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów.
słowa kluczowe: ppr podatek, podatek dochodowy ryczałtowy, zryczałtowany podatek dochodowy ppr, przychód ewidencjonowany definicja, podatek ppr definicja, stawka podatku zryczałtowanego, ryczałt przychodów ewidencjonowanych wikipedia