Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym z dnia 20 listopada 1998 r. od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne szczegółowo wymienia stawki ryczałtu dla poszczególnych usług. Są one dość zróżnicowane, głównie pod względem przedmiotowym i zależą w głównej mierze od działalności, w ramach której podatnik uzyskuje przychód.

20-procentową stawkę podatku zryczałtowanego mogą płacić podatnicy, którzy osiągają przychód dzięki tak zwanym wolnym zawodom. Taką stawką mogą być zatem opodatkowane dochody uzyskiwane między innymi przez lekarzy (również przez lekarzy weterynarii), techników dentystycznych, położne, pielęgniarki, a także przez nauczycieli (jednak wyłącznie w zakresie świadczenia usług polegających na udzielaniu lekcji na godziny).

17-procentową stawką podatku ryczałtowego zostały objęte niektóre usługi. W ich obrębie można wymienić między innymi świadczenie usług pośrednictwa (sprzedaży hurtowej samochodów, akcesoriów samochodowych, motocykli), usługi parkingowe, usługi zarządzania nieruchomościami na zlecenie, a także usługi fotograficzne.

Kolejna, 8,5-procentowa stawka podatku ryczałtowego dotyczy w głównej mierze przychodów uzyskiwanych z działalności usługowej, przychodów związanych ze zwalczaniem pożarów, przychodów ze świadczenia usług dotyczących wychowania przedszkolnego, prowizji uzyskiwanej przez komisantów (ze sprzedaży na podstawie umowy komisu), a także przychodów z najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze.

5,5-procentowa stawka podatku ryczałtowego obejmuje: przychody z działalności wytwórczej, robót budowlanych, prowizje uzyskane z działalności handlowej (w zakresie sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, znaczków pocztowych), a także przychody z odpłatnego zbycia świadectw pochodzenia otrzymanych przez firmy energetyczne, które zajmują się wytwarzaniem energii w odnawialnych źródłach.

3-procentową stawką podatku ryczałtowego zostały opodatkowane przychody uzyskiwane między innymi z działalności gastronomicznej, z działalności usługowej w zakresie handlu, a także z działalności rybaków morskich w zakresie sprzedaży ryb i tym podobnych surowców.

Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, warunkiem opodatkowania w formie ryczałtu jest konieczność prowadzenia ewidencji przychodów oraz wykazu środków trwałych i wartości niematerialnych (także posiadanie dowodów zakupu towarów). Obowiązek ten nie dotyczy jednak osób, które nie prowadzą działalności, ale wybiorą taką formę opodatkowania w związku z przychodami z umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy.