Decydując się na ulokowanie w banku swoich oszczędności należy dokonać racjonalnego wyboru kierując się możliwie dużym zestawem danych opisujących opłacalność i różne warunki dodatkowe związane z lokatą. Rzeczą ważną we wszystkich operacjach związanych z bankowością jest bowiem możliwie najdalej idące przewidywanie dotyczące naszej osobistej sytuacji ekonomicznej i taki dobór specyfiki oferowanej lokaty, który daje nam największe możliwości manewru w sytuacjach, które naszą sytuację mogą istotnie zmienić. Ważne jest z całą pewnością wybranie dla powierzenia naszej lokaty banku, który uznamy za najsolidniejszy.

Oczywiście nie ma już w zasadzie na naszym rynku bankowym instytucji tego typu, które działały by w sposób przypadkowy – istnieją najrozmaitsze odmiany gwarancji bankowych, zabezpieczających bezpieczeństwo wkładu; dla czystej formalności można dopytać się w bankach, selekcjonując interesujące nas najbardziej oferty, jak funkcjonuje system związany z obecnością Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak ponieważ jego stabilizujące działanie związane jest z konkretnymi i precyzyjnymi raczej przepisami związanymi z koniecznością pełnej zgodności polskich uregulowań z zapisami dyrektywy 94/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie systemów gwarancji depozytów zmienionej dyrektywą 2009/14/WE z dnia 11 marca 2009 r. – a w związku z tym, zasadniczo wszystkie banki funkcjonujące w pełnym wymiarze w Polsce muszą w identyczny sposób operować na rynku kapitałowym w tej sferze, która tyczy się zabezpieczania powierzanych wkładów kapitałowych.
Należy zauważyć, że typowe lokaty bankowe są zabezpieczone na bardzo przyzwoitym poziomie. Oznacza to między innymi gwarantowanie w całości depozytów o wartości do 100 000 euro (co obejmuje całą sumę pieniędzy w formie lokat terminowych, rachunków bieżących i rozliczeniowo-oszczędnościowych należących do jednej osoby w jednym banku). Trzeba też zauważyć, ze w tym wypadku, w sytuacjach gdy mamy do czynienia ze współposiadaczami rachunku, na przykład małżonkami lub z jednym współmałżonków i dzieckiem, każdy ze współposiadaczy traktowany jest jako odrębny deponent, a zatem kwota gwarancji jest odpowiednio wyższa. Osoba małoletnia jest traktowana na równi z osobą dorosłą jako deponent, jeśli posiada rachunek imienny lub na podstawie innych czynności bankowych posiada w banku wierzytelność – zatem i małoletni posiada pełne uprawnienia do otrzymania kwoty gwarantowanej. Surowość polskich przepisów bankowych w tym względzie jest na tyle duża, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny obejmuje wszystkie typowe banki komercyjne oraz banki spółdzielcze.